21-05-2018

Wyniki Downhill City Tour 2018

Wyniki Downhill City Tour 2018

Dnia 8 kwietnia, odbyły się pierwsze zawody Doka Downhill City Tour w sezonie 2018. To jedyne zawody w Polsce rozgrywane w miejskiej odmianie dyscypliny downhill, które organizowane są cyklicznie od 2015 roku i zyskują coraz większy zasięg międzynarodowy. Edycja w Cieszynie rozgrywana była w formule Dual Edition, gdzie dwóch zawodników ściga się równocześnie po specjalnie przygotowanej trasie, taka forma jest niezwykle widowiskowa.

W dniu zawodów wszystkich powitała słoneczna pogoda, jednak klasycznie dosięgnęła nas klątwa wiatru, który jest chwalony przez zawodników, tylko jak wieje w plecy. W strefie kibica znajdowało się biuro zawodów, pumptrack wraz z instruktorem, strefa gastronomiczna, stoiska partnerów, scena i rowerowe SPA.

Trasa wyścigu była wymagająca kondycyjnie i pełna technicznych elementów takich jak schody, ciasne zakręty, kostka brukowa (o niskiej przyczepności), skocznie, muldy i inne występujące w miejskiej insfrastrukturze przeszkody.

W zawodach wystartowało blisko 130 zawodników, a z racji współpracy pomiędzy Fundacją Kult czeską serią zawodów townhillowych, spora część osób przyjechała na zawody z Czech i Słowacji. Zawodnicy ścigali się w 4 kategoriach Kobiety, Junior, OPEN, Pro.

Po głównej części zawodów odbył się whip contest, czyli zawody, w których rowerzyści muszą wychylić swój rower w locie jak najbardziej w bok. Takie „loty” są oceniane przez jury, a następnie wyłaniany jest najlepszy zawodnik.
 

Wyniki prezentują się następująco:

Kategoria Kobiety:

 1. Martyna Gruszka
 2. Justyna Duda
 3. Katarzyna Darska

Kategoria Open:

 1. Vilem Duda
 2. Janeček Petr
 3. Urbaniak Tomasz

Kategoria PRO:

 1. Moore Ben
 2. Dądela Gustaw
 3. Wicher Jakub

Kategoria Junior:

 1. Bukiej Adrian
 2. Nytra Wojtek
 3. Gołąb Bartosz

Pełne wyniki:

Podsumowując było to dobre otwarcie sezonu 2018. Wydarzenie zgromadziło dużą liczbę startujących jak i bardzo liczną grupę widzów, którzy aktywnie brali udział w pozostałych atrakcjach i chętnie dopingowali swoich faworytów. Kolejne zawody, czyli druga edycja Doka Downhill City Tour już 5 maja w Przemyślu podczas Bike Town Przemyśl Festival – największego święta rowerowego w Polsce.